HAMDİLER

(1)
Bu isim çilalioğullarından Hamdi Çavuş'dan gelmektedir. Bu sülalenin tarihi ismi çilalioğullarıdır. Hamdi Çavuş İstanbul'da Sarayda askerde çavuşluk yaptığı için kendisine Hamdi Çavuş denmiştir. Hamdi Çavuş'un hanımı Kerziban'dır.
Hamdi Çavuş'un dört çocuğu vardır. 3'ü erkek 1'i kız.
Çocukları sırasıyla;
1-Hüseyin(Lakap:Hamdi'nin oğlu.Hüseyin ağa)Eşi Rukiye
2-Ömer(Hamdi'nin ömer)Eşi Gülizar
3-Hasan(Kör Hasan)Eşi Bayrama
4-Kızı Nazife(Gülhanim)Takağut'un eşi
Bugün Yeşilköy'de Hamdi Çavuş'un bu dört çocuğununda nesilleri devam etmektedir. Dört ayrı koldan incelenebilir.

HÜSEYİN Agayı tanıyalım.

Hüseyin Aganın oğlu (lakabı Tıkı) Ahmet Çimendir.Hüseyin ağanın ikide kızı vardır.Zaliye Yayanınoğlunun eşi Yani Mustafa çetinkayanın annesi ikinci kızı ise Meryem Şükrü demirin eşi (yani lakabı uzun şukrünün) Hüseyin ağa uzun yıllar muhtarlık yapar iyi bir karıyer oluşturur onun adı Hüseyin ağa olarak çevre köylerde Hükümet dairelerinde iyi bir izlenim yaratmıştı Runkuş köyüne Yani yeşilköye ilk sobayı o getirip evine kurmuş Köylüler sobayı ilk defa muhtarın evinde ğörmüşler.

SOBANIN İLK KÖYE GELİŞİ.

Muhtar Hüseyin ağa bir gün Vilayete gider o zamanları Kargı Kastomonuya bağlı idi .Hüseyin çarşıda gezerken sobaların satıldıgı dükkanın önünden geçer dükkan sahibi ballandıra ballandıra müşterilerine soba sattıgını görür ve hemen almaya karar verir ve alır sobanın kuruluşunu yakılışını sorup öğrenir ve köyüne gelir.Bütün köy halkı toplanır muhtarın evinin içinde ateş yanacakmış ama ev yanmayacakmış olacak iş degil bu derler ve herkez sobanın yanmasını sabırsızlıkla beklerler. soba tarif edildiği gibi kurulur ve içine iyi yanması için tamamen çıra ile doldururlar ve ateşlerler soba zaten teneke soba imiş Köy halkı dört gözle sobayı seyretmeye başlarlar soba biraz sonra içine sıgmaz başlar fatır kütür ses çıkarmaya sobanın her tarafı kıp kırmızı olur soba evde başlar titremiye bunu gören köylüler korkarlar bu şey gavurcamı konuşuyo ne diyor diye hep dışarı kaçarlar kapınon deliginden sobanın yanmasını seyrederler. Epey bir zaman sobanın yakmasını böyle devam ettirirler bilahire sonra normal şekilde yakmasını ögrenirler.

OGLU AHMET (TIKI)

Ahmedin iki oglu bir kızı olmuştur HAMDİ ve MEHMET ve GUZÜDE isimlerinde Ahmet dere köyden evlenir İmamın İbrahimin kızıdır Kardeşleri ise imamın Ahmet ve Teyfik hoca dır. Ahmet amca iri yapılı ve kısa boylu idi yenilikleri seven birisi idi köyümüze ilk at koşanlardan biriydi sonraları yıne ilk Fort Traktörünü köye o getirmişti sonraları hanımını kybedince yeniden Beygirc oglu köyünden evlendi bir zamanda onunla yaşamını devam ettikten sonra evvela hanımı bir kaç yıl sonrada kendisi hakkın rahmetine kavuştu.

OGLU HAMDİ: Köyümüzden (lakabı efendi) olan Mustafa aslanın kızı Emine ile evlenir. Hamdi köyümüzün sakin kişilerinden birisidir tarımla meşgul olmuştur Hamdinin bir oglu iki kızı olmuştur Kızları Kerzik teyzesinin oglu ile evlidir küçük kızı ise Tahirin oglu ( yani Erbakan ) Mustafa ile evlidir. Oglu Hüseyine gelince Hüseyin Meslek okul mezunudur. iki dönem köyümüzde Muhtarlık yapmaktadır.Mustafa Çetinkayanın kızı Afi ile evlidir Bir oglan iki kızları vardır.

OGLU MEHMET: Lakabı Deli mehmet diye tanınır İki kızı vardır Tarımla ugraşır Büyük kızı nı ablasının oglu ile evlidir Yani Yasin Kahraman la Lakapları Sadık çavuşları ömerin oğlu. Küçük kızı Kalay cı Hüseyinin oglu ademle evlenip 3 erkek çocukları oldu ve geçimsizlik yüzünden boşanarak ayrıldılar Çocukların Babası Adem Ankarada ikamet ediyor Anneleri ise Babası olan Deli Mehmedin yanında ikamet ediyor.

KIZLARI GUZİDE: ise Sadık Çavuşların Mollanın oglu Ömer Kahramanla evlenir İki oglan bir kızları olur ..Guzide genc yaşta veda eder.

Sayın okurlarım bu sülalenin devamı havtaya. Hoşça kalın Dosca kalın

Durmus_aktas@windondowslive.com

bay