HAMDİLER (2)

Hamdi çavuşun ikinci oğlu Ömer den bahsedeceğiz.Ömer Hüseyin ağanın küçüğü Hasanın büyüğüdür.Ömer Yahyaların İbrahim in kızı güllüzar la evlenir.Sefer isminde bir çocukları olur.güllüzar ikinci çocuğuna hamile iken Ömer kolera hastalığına yakalanarak hayatına veda eder .Ğüllüzarikinci çocuğuna kocasının ismini koyar ikinci Ömer olur güllüzar iki çocuklamollanın Hüseyin le evlenir Güllüzar ın ikinci eşi Hüseyin Sefer le Ömer e kendi çocukları gibi bakar ve Emine isminde bir kardeşleri daha olur (şu anda Emine İbrahim çvş un eşidir.)

SEFER den bahsedeceğiz sefer evlenme çağına gelirüvey babası Hüseyin ona ayrı bir ev yaparak amcaları da yardım ederekseferi evlendirirler Sefer çok yakışıklı kılık kıyafet çok düzgün kuşağını yandan bağlayan genç kızların yüreğini hoplatan biriydi çok sevdiği kızlaevlendi hanımı Köyümüzden Kuruş Bekir in kızı Bayramdı

Sefer hanımı ile hayata sımsıkı sarılarak çalışmaya başlar bir zaman reçberlik yapar daha sonraları bir bakkal dükkanı açmaya karar verir dükkanını açar iyide rağbet görür bakar ki müşterileri bol hemen dükkanının yanına birde ekmek fırını açar köylü ilk defa ak çörekdedigimiz ekmeğiyemeye başlar baktı ki işler iyi gidiyor hemen fırının yanına büyük bir oda daha ekler lokantagibi bir şeye benzetir köylü ekmegi alır yanında tahin helva alarak oracıkta yerler birde çay iştin mi tamam böyle bir zaman devam etti.daha sonraları fırını kahveyi kapatarak sadece dükkanlaalış verişi tercih etti boş zamanlarını amme hizmetine adayarak umumu yerlere dut agaçları dikti köyümüzün mezarlığın doğutarafındaki kavaklar onun eseridir.Sefer her gün dükkanını kapatıp giderken yine bu gün zarar ettik derdi halk bunu çözememişti sordular her gün bol bol alış veriş yapıyorsun nerden zarar ettin deyinceiçini çekerek oğlum ömrümden zarar ettim derdi belli ki yolculuğun yaklaştığınıaklından çıkartamıyordubir sabah sabah namazına gidince evine umulmadık bir misafiri gelmişti onu bekliyordu Hacı sefer Çimen evine geldi usulca divanına oturdu o kıymetli emanetini misafirine teslim ederek hayatını orda noktaladı ALLAH mekanını cennet eylesin.

KARDEŞİÖMER ÇİMENE gelince Ömeramcalarının yanındabazen

annesinin yanında kalarak evlenme çağına gelir halasının kızı ile evlenir Halası Takavut un hanımı ğülhanim Ömeri iç ğüyeği olarak evine alır Ömerhalasının himayesinde yaşamına devam eder.bir çocukları olur ismini Hüseyin koyarlar(şef Hüseyin) çok geçmeden Ömerieşinden ayırmak için halası ayrılma kararı alırlar .Artık ömer in işi orda bitmişti ömer kendi yuvasını kurar Dere köyden Tahirlerden Havva isminde bir kızla evlenir. Ömer hayata yeniden sarılarak var gücü ile çalışmaya devam eder. Ömer uzun boylu idi ona uzun ömer lakabını takmışlardı Ömer in Havadan iki oğlan iki kızı oldu Ğüllüzar Şehri Hasan ve Ümit. ŞEF HÜSEYİN. Şef hüseyini annesi ile beraber yaşamaları için dedesi ambar yanında bir oda açarak onları oracıkta ufak bir hane haline getirdiler .Hüseyinin annesi tekrar evlenerekhüseyini yalnız bıraktı ve daha sonraları hüseyinin annesidevefat edince Hüseyin amcaları ve dedesinin himayesi altına sıgındı Hüseyini babasına teslim etmedilerevlendirip bir hane yaptılar. Hüseyin çok geçmeden geçimsizlik yüzünden eşinden ayrıldı evde olan eşyasını alarak amcaları ve ebe dede lerinden ayrı bir yere yuva kurdu hiç kımsesi yokmuş gibi gariban oldu bir zaman böyle yaşantısı devam etti. Sonunda tektar halılar köyünden evlenerek yuvasını kurdu.bir kızı bir oglu olduİlyas ve Mümine isimlerindeşu anda karı koca ikiside hakkın rahmetine erdiler .

KÖYÜMÜZÜN İLK MARAŞALI KİMdiye sorarsanız oda sayın Ömer amcadır ona arkadaşları maraşal lık ünvanı vermişlerdi. Ömer Ğüllüzarıköyümüzün ilk takma lakaplı Mühtülerindensayın Hüseyin Aksoyla evlendirir Şehri yi köyümüzün lakabı kırık olan kırık Hasanla evlendirir büyük oğlu Hasanı halasının kızı Nürüye ile evlendirir Hasanın iki çocuğu vardır bir kız bir oğlanHasan babasının bahçesine bir ev yaparak annesine komşu olmuştur. Hasan tarımla meşgul olur köyünde ikamet eder.

ÖMERİN KÜÇÜK OĞLU ÜMİT ÇİMEN

Ümit ilk tahsilini köyünde tamamlar orta ve liseyi Çorum imam hatip te yüksek tahsilini de İstambul daMarmara üniversitesi ilahiyet fakültesinden mezun olur.köyümüzden (lakabı topal Mehmet)olan Mehmet İpkırmazın kızı Şerifeile evlenir. Köyümüzün şu anda görev yapan müftülerindendir yurt içi yurt dışı bir çok görevlerde başarı ile görevlerini yaparakson görev yeri olan İzmir ekonak Müftüsü olarak atanmıştır görevinde her zaman başarılar dileriz iki çocuğu vardır biri babasının ismi Ömer ömer şimdi İstanbul yıldız teknik Üniversitesinde makine bölümünde tahsiline devam ediyor. Onada başarılar dileriz.küçük oğlu Mehmet yanında ilk tahsiline devam ediyor. Sayın müftümüz Çok sevdiği amcasının evini onararak orayı kendine bir malikhane olarak kullanmaktadır yalnız bu ğüzelim malikane zaman zaman kapısı kapalı garip kalmaktadır hocamızdan tek ricamız sık sıkköyümüze gelip bu garip kalan hanesini şenlendirmesini rica ediyoruz

ALLAH HİÇ KİMSEYİ SILAYI RAHİMDEN MAHRUM ETMESİN.

HaftayaKör Hasanlardan bahsedeceğiz hoşça kalın.

Kıymetlı okurlarımdan yazılarımı geciktirdi

gimden dolayı özür dilerim.