Sayın okurlarım bu hahtada sizlere kalabalık bir sülaleden bahsedecegim. Baba tarafı Haynazdan gelen KERİM Kara kise köyünden evlenir. Kerime Kerim aga diye hitap ederlerdi. Kerim aganın iki kızı iki oglu olur.

Kızları Meryem ve Yeşide .Kerim aga ilk kızı olan meryemi çok sevdiginden ona evlenmeden önce bir çit mes alır o zamanlarda evlenmeden önce hiç mes giyen kız olmadıgından ona mes gız lakabını takmışlar.

Küçük kızı Yeşide de GÖLLÜLERİN osmanla evlenir. Meryem ve Yeşide her ikiside vefat etmişlerdir.Yeşide hakkında bir evvelki göllüler yazımızda bilgi vermiştim.

Büyük oglu Mustafa oda ayrı bir lakapla ayrı sülaleler oluştumuştur Mustafa dayı Tarhana çorbasını çok sevdiginden galiba Tarhanaşıların Mustafa lakabını almış .Mustafa da iki oglan bir kız dünyaya getimiştir.Büyük oglu kerimlerin Osman lakabı Matıra olan Recep devrezin kızı cemile ile evlenir dört oglu olur. Ahmet Mehmet Kadir ve Mustafa.Osman vefat etmiştir .Oglanları ayrı ayrı hanecikler oluşturup hepside İstanbula yerleşmişlerdir. osmanın hanımı hayatta olup köyünde ikamet etmektedir.Mustafa nın kızı YEŞİDE ise Mümin aktepe ile evlenir.kocası Mümin vefat eder Yeşide çocukları yanında İstanbulda ikamet eder.

Küçük oglu hasan Akışlardan Rukiye(yani urguş) ile evlenir. İki kızı iki oglu olur.Büyük kızı Emine Servetlerin Ahmetle evlenir.Küçük kızı Hanife Küçük hasanların İsmaille evlenir.Büyük oglu Halil Zor Mahmutların Ahmedin kızı Asiye ile evlenir.Halilin bir oglu bir kızı olur.Oglu İlyas Kör hasanların Murat Çimenin kızı Bayramla evlenir.Ne yazıkki Bayram genc yaşta tansiyon yükselmesinden hayatını baharında kaybeder.Bayramdan iki oglu olur ilyasın Hasan ve halil isminde.İlyas ve oguları ayrı ayrı hanelerde İstanbulda ikamet etmektedirler.

Hasanın küçük oglu Ali Deveciler den Sefer devecinin kızı ile evlenir ve Alinin de iki oglu bir kızı olur. Ali köyünde tarımla meşgul olur.Çocukları Recep ve Hasan Karabük te Kendi iş yerlerinde ticaretle çalımaktadırlar .ve karabükte ikamet etmektedirler. Alinin kızı Hüseyin Yavuz (haynazlı hoca)nın oglu Nuri Yavuzla evlidir İzmirde ikamet etmektedirler.

HASANIN AGA OLUŞU.VE HASAN AGA LAKABINI ALIŞI.

Hasan Servet Yigit Muhtarlıgı zamanında aza olur. Günlerden bir gün köyün imeci çalışmalarında köylünün başına aza olan hasanı görevlendirirler ve adanın argının tamiratına giderler öyle vakti gelince yemek ve ihtiyac istiratı olarak bir saat mola verilir. Bir saat dolar Köylüye iş başı yaptırmak için emir verilmesi gerekir o emride aza olan hasanın vermesi gerekmektedir. Hasanı bir kenarda yan gelmiş yatar bulurlar Hasana hadi vakit geçiyor Köylüye iş başı yaptır deyince Hasan yattıgı yerden cebimde düdük var düdüğü agzıma koyverinde öttürüveriyim der tabiki o agadır düdüğün üflemesi ona kalıyor.O günden sonra hasana HASAN aga lakabını takarlar.

HASANIN ABLASI OLAN MERYEMİNDE MERYEM AGA OLUŞU.

Yazımın budan sonrasını okurken dikkatinizi çekecegini umarım.

GÖRÜLÜŞE ALDANMAYIN.

Mest gız lakabını alan meryem halk arasında çok gaddar ve çok katı yürekli birisi olarak bilinir ona hiç kimse cesaret edipte bir iş veya yardım talebinde bulunmazdı. İri yapılı baktıgını nazarından yıkan birisiydi.Oglu Muharrem ve çocukları ile beraberlerdi.Zamanın muhtarı Hüseyin aktaş 1955 te Köyün onayını alarak ahşap olan eski camiyi yıkıp yenisini yapmaya teşepbüs eder. cami yıkılır yenisinin temeli atılmaya başlanır.Fakat maddi imkanlar çok kısıtlı Muhtar köyün büyüklerinden bir ekip oluşturur köyün içine yardım almak için çıkarlar.Köyün bir başından başlarlar peşin verenden peşin veremiyende deftere yazdırıp kısa zamanda verecegini vaat ederler. Mest gızın evine yaklaşıca acaba mest gızdan bir yardım alabileceklerini terettüt ederler.Bu arada Hasan agayı torpil koyarlar derlerki hasan bu senin ablan oluyor seni kıramaz hiç olmassa yarım hak çeltik bari versin boş dönmüyelim derler. ve meryem in kapısını çalarlar Meryem dışarı çıkar şöyle gelenleri süzdürür.Buyurun der Kardeşi ona bak yardıma geldik az çok sendende bir şeyler bekliyoruz der.ve herkez susar onun ne diyecegini beklerler.Meryem ellerini kalçasına koyar etrafa iyice bakar muhtara döner derki. La bebek sen bu camiyi yıktın yenisini yapacagına gözün kesiyormu.Muhtar evvel ALLAH sizlerin sayesinde yapmaya çalışacagız der.Meryem sanki caminin yapılmış maketini ALLAH ona göstermiş gibi inanmıştı .Muhtar muhtar Taştepenin dibinde dört dönüme yakın bir tarlam var onu camiye teberru ediyoum satın onu der. Orada bulunanlar çok duygulanırlar Allah razı olsun derler.Bizde ALLAH razı olsun diyoruz. Bundan böyle ona yakışan ad olan Meryem aga lakabı takılır.

GENÇLER DAHA NELER ÖRNEK ALACAGINIZ OLAYLAR VAR. Hoşça kalın.