HAMDİ ÇAVUŞUN OGLU KÖR HASANDAN BAHSEDECEGİZ.

Bu sülale zamanında ufak bir İmparatorluk gibi yaşayan kalabalık tutkun birbirine saygılı bir sülale gibiydi .Ben bu sülaleyi şöyle tarif edeyim .Normalde bir araba zinciri bu zincir halkalardan oluşur halkalara fakla derler zaman zaman bu zincir fakla fakla uzayıp gitti.

KÖR HASAN. Daha evvelki yazımda anlatmıştım Hamdi ÇVŞ un oglu Hüseyin aganın biladeri idi.Hasanın ufak yaşta gözünün birisinde ufk bir arıza oldugundan ona Kör hasan lakabını takmışlar dı .Hasan Servet aga nın yanı servet yigidin ablası Bayramla evlenir dört çocukları olur .Hamdi Rıza Cevdet ve Memiş .Hasan dayı çocuklarının tamamını evlendirir sıra sıra evler kurarlar torunlar gelmeye başlar Torular için Mevlüt isminde gariban bir bayanı çocuk bakıcısı olarak evine alır her taraf güllük gülüstanlık yaşam devam eder. Köyümüze ilk defa Kamyonu hasan dayı alır Austun Marka şöforü büyük oglu hamdi olarak görevledirilir Hamdi askerde şoför oldugundan işi çabuk kavralar az zaman içinde hamdi çevremizde sayılı saygın bir şöfor olarak ihtibar kazanır hatta İlçemizde İlk zamanlarda Hamdi çimenin imzası altında ehliyet verildigini söylerler. Ben iyi hatırlıyoum dört kardeş o günleri arabayı söküp parça parça dagıtıp yeniden monta ederlerdi. Hasan dayı ileriyi düşünen birisi idi .Bir gün olurda köyü Kara çay basarsa evsiz kalmayalım diye Taş tepeye iki tane ev bile yaptırdı.

Zincirler uzayıp gidiyordu .Bir yaz mevsiminde Trafik kazasında kendi arabaları ile bir kaza yapıp en küçük kardeşlerini kaybettiler Memiş gitti Bir oglu Rüstem yetim kaldı hanımı dul kaldı zincirden bir halka koptu. Yine bir yaz mevsiminde dagdan tomruk çekimine başlamışlardı tomruk yüklü gelirken Gölcügez Mahallesi üzeride yüklü olarak arabayı aktarıyolar arabada Hasan dayıda bulunmaktaydı ilk etapta hasan dayı arabadan düşüyor düştügü yerde arabanın aşagı dogru yuvarlandıgını seyrederken arabadan düşen tomrukların birisi Hasan dayının üstüne gelip oracıkta hasan dayıyı öldürüyor .Mezarı gölcügez mahallesinde bulunmaktadır. zincirden bir halka daha kopar.

Artık ayrı ayrı hanelere bölünüp yaşamlarına devam ederler .Büyük oglu hamdi Köyümüzün batısında bulunan bahçelerine kardeşi Cevdetle birlikte ayrı ayrı evlerini yaptırıp birbirlerine komşu olurlar. Hamdi çimen Dayısının kızı Havva ile evlidir bir çocukları vardır.Bayram isminde .Hamdi Şoförlük yaparak hayatına devam eder kızları olan bayramı ise ölen kardeşinin yetim oglu Rüstem ile evlendirir .Onlarada ayrı bir ev yaparak ayrı bir hane oluştururlar rüstemle bayramın da iki tane çocukarı olur Dedesinin ismi olan Memiş ve metin memiş ve metin daha ufakken babaları Rüstemi kaybeder dedelerinin koruması altına anneri ilealınıp dedeleri ile yaşamlarını devam ederler. hamdi torularını evlendirir çok geçmeden oda hastalanıp hayatına veda eder. zincirden bir halka daha kopar.

RIZA Çimene gelince oda baba meslegi olan kamyon la nakliyecilikle ugraşir .Köyümüze ilk defa Traktörü getiren Rıza çimen olmuştur kaz yagı ile çalışan bir traktördü.Rıza bir zamanları saman ticareti ilede ugraştı .Bir oglu bir kızı vardır oglu Muhsin (Lakabı Muuhsin batur)kızı ayşe .Rıza çimen KÖyümüze ilk defa bir un Faprikası kurmuştur .eşi Şehri ile kısa süre ara ile hayatlarına veda ederler. halkalar devam eder kopmaya. Oglu mussin çimende ayrı hane oluşturur hayatına devam eder.

CEVDET çimene geline Cevdet çimenin Hasan ve yılmaz isimlerinde iki oglu vardır.Cevdette bir zamanları kamyonculukla meşgul oldu .Çocukları İstanbula ikamet edince bir traktör alarak tarımcılıkla ugraştı bu arada hanımını kaybetti Allah rahmet eylesin. bir zaman yalnız yaşamına devam etti şeker hastası idi hiç kimselerin bulunmadıgı bir anda bahçesinde hayatına vada etti ölüsünü bir gün sonra buldular.Aradan 18 gün geçmişti küçük oglu Yılmazda Şeker hastası idi Babasının ölümüne dayanamıyarak hayatına veda etti iki çocukla bir anne yetim kaldı. Yılmazın eşi kırık Hasanın kızı Havva Çimendir.

MURAT çimene gelince Köyümüzden Kazım dogandere nin kızı selvi ile evlidir 5 tane kızları birde oğlu vardır oglu Hasan İsa daglının kızı Meryemle evlidir istambulda ikamet etmektedir . İki çocukları vardır Murat ve selvi isimlerinde .Cumhur Sacit dogandere ile evlidir suzan Bertçet devrezle Esma Mustafa öncülle Bayram İlyas uslu ile Mevlüt Mustafa aslan ile evlidirler.Murat çimen bir zamanları oda kardeşleri gibi nakliyecilik yaptı sonraları Motor tamirhanesi açarak yaşamına devam etti bir yaz mevsiminde kalb hastalıgından hayatına son verdi çok geçmeden de hanımı hastalanarak oda hayatına veda etti.

Uzayıp giden zincirler tek tek koparak bitti.

Bu dünya bir tarladır. üzerinde yaşayan her varlık verimlide olsa verimsizde olsa günü gelice biçilecektir .Hiç kimse bunu unutmasın.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Gencler Köyümüzün en yaşlı agacını biliyormusunuz?

İki agacımız var onları tanıyınız bu agaclar beş asrın üzerinde oldugu tahmin ediliyor birisi Camimizin avlusundaki sakız agacı bunu koruyun bu agac dibinde neler insanlar misafir ederek bu güne geldi .

İkinci agacımız Pazar yolu üzerinde büyük argı geçince yolun kenarıdaki dut agacı .Bu duda Dağlogünün dudu derler. İpek yolunun geçtigi zamandan kalma oldugu söylenir Bu agaclar bizlere miras kalmıştır onları koruyalım. Bu memleket sizlere emanet.

NOT: SAYIN OKURLARIMA BİR BORCUM VAR ONU ÖDEMEK İÇİN ÇALIŞACAGIM.

durmus_aktas@windowslive.çom