kıymetli okurlarım yeni bir yazı dizisine başlıyorum bu dizimdeki yazılarımla sizlere köyümüzü tanıtmaya çalışacagım umarım okudugunuzda çok memmun olacaksınız .Çünki sizler daha köyümüzün nerelerde neyi oldugunuzu bilmiyosunuz umarım bundan böyle köyümüzü daha iyi tanıyacaksınız. ve burası benim köyüme ait diye bileceksiniz.

Bir hatırlatmada bulunmak istiyorum.Bundan evvelki yazılarımıda yakında yayınlamaya devam edecegim . kuşkunuz olmasın.

MERYEM ANA ÇAYI

Bu çay köyümüzün batısına düşer Beygircioglu köyü ile sınırlarımızı ayırır çay kuru çaydır çok yagmur yagdıgı zamanları akar çok zaman köyümüzün su kanallarını bozar.Hulisi ugur benzinligine varmadan gelen çaydır çayın üst kısmında efsaneleşmiş bir mezar bulunmaktadır bu mezarda yatan meryem isminde birisinin oldugunu o sebebtende o mezarı bir türbe kabul ederek çevre köylerden yagmur duası içi ziyarete adak adamak içinde ziyarete geldiklerinden dolayı meryem ana çayı ismini koymuşlar.

BÜYÜK ÇAY

Bu çayda AGA TEPESİ dedigimiz tepeden başlayarak bet başı yoluna kadar dökülen çaydır başı çok yakındır bu çayda yagışın bol oldugu zaman gelir su kanallarını bozar bize zararı olan bir çaydır bir kaç derenin birleştigi için büyük çay lakabını almıştır.

BET BAŞI

Ovamızın su kanallarının başladıgı yerlerde devreze karşı yapılan setlere bent ismi dendiginden bet başı denmiştir. köyümüzüntarım yaptıgı yerlerden birisidir.

AGA TEPESİ

Bu tepeler şu anda iki adettir anlatılan efsanelere göre ovamızın cevizler mıntıkasında baglar bahçeler varmış zamanın agaları beyleri bu tepelerde oturak alemleri yaparlarmış ve ovanın her tarafını gözetim altıda bulundurarak çevre köylerden ve yaban hayvanlarıdan korurlarmış

GÖL YANI

Köyümüzde bulunan mermer Fabrikasına giden yoldan başlayarak kiremitligin yolu arasına Göl yanı mevki denir.Eskiden buralar mera idi köyümüzün hayvanlarına oylakiye olarak kullanılırdı ve alt kısmında mandalar derinlemek için ufak ufak çamur gölleri bulunurdu bu göllerdern hayvanlar su ihtiyaçlarını grerir ve mandalarda içinde yatarlardı onun için Göl yanı mevki ismi konmuştur.

FABRİKANIN YOLU

Bu yol mermer fabrikası kurulmadan daha evveli mermer Fabrikasının batısından aşagı giden yoldur. yolun bittigi yerde Köyümüzde ilk defa kurulan bir çeltik fabrikası vadı o fabrikaya gitmek için bu yolu kullanırlardı onun için Fabrikanın yolu ismini koydular.Bu fabrika bütün çevre yakın köylerin ihtiyaclarını giderirdi Bekir Örencik e aitti. son raları sökülerek köy içine monta edildi. ilk kurulan Fabrika su ile çalışıyordu.

KİREMİTLİGİN YOLU

Bu yol fabrikanın yolundan sonra gelen batıdaki yoldur. eskiden bu yolun ucunda ve kenarlarında kiremit ocakları vardı elle kiremit yapıp odunla yakılırdı çok meşhur ün yapmışlardı onun içinde bu yola kiremitligin yolu denildi

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

NOT sayın okurlarım yazılarım böyle devam edecek bütün olarak ara vermeden yazmaya çalışacagım. Sizlere nerde ne varsa hepsini anlatmaya çalışacagım.NOT sizleden bir beklentim var bunu çok arzu ediyorum.Yazılarımı okuyorsunuz sag olun yalnız iyi kötü bir yorumda bulunup bana bir teşekkürü çok görüyosunuz.Sizler her hangi bir yorumda bulunmasanızda ben yine görevimi yapmaya çalışacagım.

---------------------------------------------------------------------------------------

MOLLA AHMET LERİN SULUGU

Mermer Faprikasını hemen geçer geçmez yolun üstündeki her tarafı yıkık harabeye dönmüş bir kalıntı bulunmaktadır.Bu kalıntı bir zamanları yoldan geçen lerin yanı sura yakınlarında hayvanlarını otlatan çobanların su ihtiyaçlarını gideriyordu .Bu kalıntı üzerinde birde üzeri kapalı çardak şeklini andıran kenarları insanların oturması için yapılmış oturma yerleri vardı gelen eçen burda oturup azıklarını yeler istirahatlarını yapıp giderlerdi .Bu bir hayrat tı.Bu hayratı yapan zat Köüyümüden molla ahmet isminde birisi idi .Bu harat kullanımaz hale gelice GÖLYANININ SULUGU İSMİ OLARAK anılmaya başlandı.

SADIKLARIN HARMANI

Burası ilçemize giden yolun hemen ustünde ki mıntıka buralarda halkımız harmanlarını buralarda halederlerdi .İlk zamanlarda Köyümüzden sadık isminde birisinin burda harman ihtiyaçlarını gördügü için burayada SADIKLARIN HARMANI denmiş. Bu zat AK HOROZLAR sülalesinden dir.

ZALİYNİN SULUGU

Köyümüzün batı tarafından giden yolun ana yola bırleştigi yerde bir harabe kalıntısı bulunmaktadır .Bir zamanları bu harabenin kuzeyinden batısından olmak üzere iki muslugundan sular akıyordu.Burası bir su deposu idi üstünde tek odalı bir serinleme yeri eski adı ile çardak vardı. Gelen giden suyunu içer üzerinde yorgunlugunu giderirdi.Eskiden bu yollardan motorlu taşıtların geçtigi çok az olurdu bütün yolculuklar genelde katır ve merkeplerle yapılırdı. Bu suyun akıntısı boşa gitmemesi için köyden gelen yolun sagına ana yolun üstüne üfacık birde bahçe bulunmaktaydı içinde dut elmazerdali erik agaçları bulunmaktaydı kenarları duvarla çevrili içerisi yemyeşil otlarla tam bir dinlenme yeri idi .

Bu hayraatı yapan köyümüzden çocugu olmayan bir bayan ninemiz yaptırmıştır lakabı ile KARAŞLARIN ZALİYE diye ismi anılır ALLAH ondan razı olsun hayır sevenin birisi idi mekanı Cennet olsun.

PAZAR YOLU

DEVAMINI KÖYÜMÜZÜ TANIYALIM (2 ) DE YAYINLAYACAGIM

KÖYÜMÜZÜ TANIYALIM 2 DİYE BAŞLAYACAK.