Şakirin Kimliği: Mehmet böğün mehmet oglu Mehmet Şakir dir

Sayın okurlarım sizlere bir asrı geçen maziyi anlatmaya çalışacagım.Köyümüz gençlerinden ŞAKİR isminde bir gencimiz Haynaz(Günyazı) köyünden lakapları firogiller denen sülaleden evlenir(yani Haynazlı hocanın sülalesi) bu hanımından Hüsnü isminde bir oglu olur. Kısa bir zaman içinde Hüsnünün annesi vefat eder .Şakir askere gider askerlik bitiminde köyüne dönmez NURETTİN Paşanın yaveri olarak askerde kalır Şakir çok güvenilir bir kişi olarak paşasının itimadını kazanır.

Şakir yeniden İSTANBULDA Moralı bir kızla evlenir bu kızda moradan Toroşlar Sülalesindendir. Paşası Şakire maddi bakımdan çok imkanlar saglamış. Aradan geçen seneler sonrası Şakirin Hasan isminde bir oglu daha olur Hasanın annesi Hasan iki yaşında iken ölür Hasan yetim kalır .Artık Şakire İstanbul dar gelmeye başlar köyüne dönmeye karar verir .O günlerde Kargıdan İstambula çalışan Hilmi ağanın cavitin katır kervanı kargılı katır varmış o kervanlardan dokuz katır kiralanır Şakir oglu ve eşyaları ile köyüne döner.Şakir kısa zamanda köyünde yine evlenmeye karar verir. ama bu sefer de Boyabat ilçesinin dereli köyünden köyümüze cami için bir imam gelir adına daglı imam derler. bu imam köyümüzden evlenir iki kızı olur Sultan ile Ayşe. Sultan AKÇİLOGUN hamitle evlenir. Sultanın Hamitten Fadime ve Şehri adında iki kızı olur. Hamitte ölür sutan iki çocukla dul kalır.Şakir Hamitten dul kalan sultanı alır çocuklarınıda kendi çocukları ile büyütür .sonunda önceki hanımından olan erkek çocukları Hüsnü ile Hasanı Sonradan aldığı hamitten dul kalan hanımı Sultanın kızları ile evlendirir.Hüsnüye Fadimeyi Hasana Şehriyi eş eder.Çocukları ile hayatına devam eden Şakir bir gün daga oduna ğitmişti onun İSTANBULDA bıraktıgı paşası askeri ile AMASYADAN İSTANBULA giderken Hacıhamzaya geldiginde İki saat mola verir.Şakirin yakınlarda oldugunu öğrenir Şakire haber salar haberi getiren elçi RUNKUŞ Köyüne gelip Şakirin hanımına çabuk hacıhamzaya gelmesini söyler gider. Şakir akşam üstü odundan geldiginde hanımı ona Paşasının Hacıhamzada kendsini bekledigini söyleyince Şakir hemen hiç vakit kaybetmeden aynı kıyafetle Hacıhamzanın yolunu tutar, ne yazıkki paşası çoktan Hacıhamzadan yola çıkmıştı Şakirde arkalarından yola devam eder. Paşası KASTOMONU ya gelir vali konagına misafir olur Şakirde bir müddet sonra konagın kapısına gelir Paşa ile görüşmek ister ama istegi kabul edilmez sabaha kadar bekler ne kadar kovulsada gitmeyince Paşaya Paşam birisi akşamdan beri bekliyor sizinle görüşmek için ismide Şakir derler .Paşa hemen onu getirin o benim misafirimdir der .Şakir haberi alınca koşarak merdivenlere dogru Paşasıda Şakirin yönüne dogru ona kavuşmak için geldiginde merdivende kucaklaşıp kalıyorlar. Şakir Paşam Gariban Şakirin bir acı kahvesini içmeden nasıl geldin deyince oglum Şakir seni çok bekledim der ve bir zaman dertleştikden sonra Şakiri hamama yolar ona bir takım elbise giydirir bir kesede altın hediye ederek Şakiri köyüne ugurlar.

Şakir zengin olur Şakir aga lakabını alır ve köyüne muhtar olur tam o sıralarda savaş çıkar köyün erkeklerinin çogu askere alınır .Şakir darda kalana eliden geldigince maddi yardımlarını esirgemeyip köyüne kol kanat germiştir. son zamanlarda zor duruma düşmüş bir şeker yeme hastalıgına mübtela olur bu seferde şeker aga lakabını alır ömrünün sonuna kadar böyle devam eder.

SONRADAN KURULAN KÜÇÜK KÜÇÜK İMPARATORLUKLAR :

BÜYÜK OGLU HÜSNÜ (Hüseyin) Kendi başına oda kalabalık bir sülale oluşturmuştur. Beş çocugu ile ayrı ayrı hanecikler kurarak ayrı ayrı lakaplar almışlardır.

Hüsnünün Büyük oglu HAYDAR esas adı HAYDAR SAİTTİR Haydar Hakkın rahmetine kavuşmuştur.Haydarın bir oglu iki kızı vardır . Bu haneyi şu anda Haydarın oglu Hamit yagız temsil etmektedir. Hamit yagızda iki çocuguyla iki hane olmuşlardır oglu YUNUS Yagız ÇORUM da kendi iş yeri açarak Muhasebecilik yapmaktadır.Kızına gelince Kızı Sultan (Yayanogüller) sülalesinden Bekir Çetinkaya ile evlenmiştir.Haydarın büyük kızı Şerife şu anda lakabı çitçi hocanın büyük oğlu Mehmet Işıkla evli olup şu anda yeşilköyde ikamet etmektedir.Küçük kızı Nesime ekenler sülalesinden Osman oğlu Mustafa Ekenin büyük oğlu Hasan Ekenle evli olup Osmancıkta ikamet etmektedirler.

Hüsnünün ikinci oglu Hasip Şakir aganın Hüsnünün HASİP lakabıyla iki oglu ile ayrı ayrı çocuklarına haneler kurmuştur.Hasip hakkın rahmetine kavuşmuş olup Hasibinbüyük oglu Şakir Yeşil köyde oturmaktadır tarımla ugraşır bir oglu bir kızı vardır. Oglu Hüseyin İSTANBULDA ikamet etmektedir. Kızı Hatice Kadir ekenin oglu Mustafa Ekenle evlidir. küçük oglu Mehmet(Lakabı Bombacı) ise Hakkın Rahmetine kavuşmuştur Dilek Dilber Durmuş Derya isimlerinde dört kızı vardır.

HÜSNÜNÜN üçüncü oglu MUSTAFA .(Mustafa yagızın lakabı KIRIKKALE dir) iki oglu iki.kızı ile dört. hane oluşturmuştur.Büyük kızı fadime amca oglu Şakir yagızla evlidir. Küçük kızı Sultan ise dayı oglu Şaban öncülle evlidir İstanbulda ikamet etmektedir. Mustafanın büyük oglu HASAN yagızda İstambula yerleşip orda kendi çapında bir iş adamı olmuştur .Hasanın bir oglu bir kızı vardır oglu ALMANYADA ikamet etmektedir kızı (Lakabı Türkeş )olan cevdet çimenin oglu Yılmaz çimenle evlidir. İkinci oglu Yunus Yeşilköyde oturmaktadır iki kızı vardır birisi yeşilköyde ikamet eder yaşamına babasının yanında devam eder. küçük kızı İstanbulda evlidir oda istanbulda ikamet eder

ŞAKİR aganın hüsnünün Büyük kızı Lakabı sarı Muhtar olan Hüseyin aktaşın eşidir oda hakkın rahmetine kavuşmuştur.

Küçük kızı AFİ de Lakabı veyizlerin Ali yani Ali kovankaya ile evlidir.

ŞAKİR AGANIN HASAN: Hakkın rahmetine ermiştir.

ŞAKİR AGANIN hasanın bir oglu bir kızı vardır .Oglu Şakir aganın Osman Yeşilköyde oturmaktadır.Kızı Meryem Amca oglu ( Bombacı) mehmet yagızla evlenmiştir

ŞAKİR AGANIN HASANIN.

Kızı Nadire İki kızı ile bir oglu vardır .Büyük kızı Lakabı karaşlar olan karaşların mustafanın oglu Hüseyin Vuralla evlidir. Küçük kızı Lakabı Kadılar olan kadıların yakup oglu Yasin aksoyla evlidir İSTANBUL da ikamet etmektedir.

Oglu veysel demir(lakabı didogu kadirler) olan kadir daglı kızı ile evlidir İstanbulda ikamet etmektedir.

Osman yagızın Büyük oglu Şakir yagız İstanbulda ikamet etmektedir bir oglu vardır. Mehmet vuralın kızı ile evlidir.

Küçük oglu Hüseyin Yagız Durmuş aktaşın kızı sebahatla evlidir bir oglu bir kızı vardır. Kızı Hülya Ankarada ikamet etmektedir bir makina mühendisi ile evlidir.

Oglu Hasan yagız İstanbulda ikamet eder bir çocuk babasıdır .Çorumdan evlidir Servis taşımacılıgı yapmaktadır.

. NOT:Sayın okurlarım dikkatinizi çekmeniz gereken bir hatırlatmada bulunacagım.Ne mutluki bizlere ölülerimizi yaşatıyouz. Atalarımızın bizlere miras bıraktıgı bu miras onların isimlerini çocuklarımıza koymaktır bu vesile ile onları anarak yaşatıyouz.

BU DÜNYA BİR HANDIR GELEN MİSAFİR OLUR GİDER. . hoşça kalın Bu Dünya yalandır Dosca kalın.